Anasayfa / Ekonomi / Kırklareli ’nde tarım arazilerini dolu vurdu, sigortasız çiftçi yardım bekliyor

Kırklareli ’nde tarım arazilerini dolu vurdu, sigortasız çiftçi yardım bekliyor

Kırklareli’nde 15-16 Haziran tarihlerinde yoğun yağmur ve dolu yağışı meydana geldi. Kırklareli merkez ilk olarak edinmek üzere 9 köy ve 1 beldeyi etkisi altına alan yağış sonucunda tarım arazilerinde zarar ortaya çıktı.

Kırklareli merkeze ast Kızılcıkdere, Deveçatağı, Gündoğan, Üsküpdere, Bayramdere, Kavakdere, Karıncak, Çayırlı köyleri ile Babaeski ilçesine yan Erikleryurdu köyü ve Üsküp beldesinde takriben 50 bin dekar tarım arazisindeki buğday ve ayçiçeği gibi ürünler zarar gördü.

SİGORTA YAPTIRAMAYAN ÇİFTÇİ DERTLİ

Yoğun yağış sırasında ortaya meydana çıkan kasırga sebebiyle evlerin çatılarında zarar meydana gelirken; ağaçların da yıkılması dikkat çekti. Tarım arazilerinde ağır fiziki zararlar oluşurken; köylerdeki 16 küçükbaş hayvanının kayıp, 2 küçükbaş hayvanın ise ölü bulunduğu açıklandı.

Tarım arazileri zarar görebilen çiftçiler ise corona virüsü salgını nedeniyle sigorta yaptıramadıkları arazilerindeki zararın karşılanmasını bekliyor.

CHP KIRKLARELİ İL ÖRGÜTÜ ÇALIŞMA BAŞLATTI

Bölgede ortaya meydana çıkan zararın peşinde CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer ve CHP’li İl Genel Meclisi Üyeleri de köylerde ziyaretler gerçekleştirmeye başladı. Çayırlı köyünü ziyaret eden CHP’li heyet, hasar gören tarım arazilerini incelerken; çiftçilerden de data aldı.

“50 BİN DEKAR ARAZİ NEGATIF ETKİLENDİ”

CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, incelemelerinin arkasında hasar görebilen tarım arazileriyle ilgili yaptığı açıklamada; “Takriben 50 bin dekar araziyi negatif etkileyen yağışla birlikte ağırlıklı olarak buğday, ayçiçek, mısır mahsulleriyle birlikte bölgemizde hardaliye üretimi yapan bağcılarımızın ekili alanları yaralı durumda. Yaz mevsimin ilerlemiş olması, Trakya iklim şartları ve yağışların halen sürmesi nedeni ile yaralı arazilere bitmiş ekim dikim yapılması mümkün yok! Kanımca tarım alanlarımızda yaptığımız incelemelerde de bir kez daha gördük oysa hasar sanılandan fazla daha artı” ifadelerini kullandı.

“ZARARIN TELAFİ EDİLMESİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Zarar görebilen tarım arazilerinin bir kısmının sigortalı olmasına rağmen 2020’de sigorta yaptırma döneminin corona virüsü salgını sebebiyle aksaması sonucu büyük bir kısmının sigortasız olduğuna uyarı çeken Güncer; “Böylece zarar gören köy ve beldelerimizdeki çiftlik sahibi borçları silinmeli veya edilgen bir şekilde ertelenerek önümüzdeki yıllara yayılmalı. Keza, önümüzdeki sene çiftçilerimize tohum ve gübre hibesi yapılarak destekleri artırılmalı, bu tip tarımsal afetlerin gerektirdiği bütün tedbirler ivedilikle alınmalıdır” dedi.

CHP ’Lİ VEKİL TBMM’DE GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Bölgedeki tarım arazilerinin yoğun yağmur ve batmış yağışından zarar görmesinin peşinde CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu da çiftçilerin zararlarının karşılanmasını ve Kırklareli’nin yıkım bölgesi bildiri edilmesini istek etmişti.

Gündoğdu, konuyu TBMM Genel Kurulu’na da taşırken; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenerek; “Kırklareli’mizin, çiftçimizin, üreticilerimizin yaşadığı doğal yıkım sonrası zararların en kısa sürede tespit edilmesi ve mağdur durumda kalan çiftçimizin zararlarının en kısa sürede karşılanması ve Kırklareli’nin yıkım bölgesi bildiri edilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuşmuştu.

Hakkında

Diğer Haber

Bakan Bolat: kooperatiflerine 400 bin liralık ekipman, makine, hibe desteği veriyoruz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, kadın kooperatiflerinin daima yanında olduklarını belirterek, "Ticaret Bakanlığımıza başvururlarsa onlara 400 bin lira ekipman, makine, hibe desteği veriyoruz." dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]