Anasayfa / Ekonomi / IEA Başkanı Fatih Birol’dan doğalgaz çağrısı

IEA Başkanı Fatih Birol’dan doğalgaz çağrısı

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Avrupa ’nın acilen Rusya ’dan gelen doğalgazın tamamen kesilmesi durumuna hazırlanması gerektiğini söyledi. Birol, Financial Times ile yaptığı röportajda hükümetlere acilen talebi azaltacak önlemleri devreye sokmalarını ve nükleer enerji santrallerinin faaliyetleri sürdürmeleri çağrısı yaptı. IEA ev sahipliğinde mayıs ayında Danimarka ’da gerçekleşen enerji verimliliği konferansında da tüm AB ülkelerine talebi azaltabilecek önlemler açıklanmıştı.

Moskova ’nın Kuzey Akım 1 ’deki gaz akışını yüzde 60 düşürmesini, Fatih Birol ’a göre Ukrayna Savaşı ’nda elini kuvvetlendirmeye çalışan Rusya ’nın önümüzdeki dönemde ilave adımlar atabileceğinin habercisi. “Avrupa Rus gazının tamamen kesilmesi durumuna hazır olmalı” ifadelerini kullanan IEA Başkanı, “Kışa yaklaştıkça, Rusya ’nın niyetini daha da iyi anlıyoruz. Ben bu kesintilerin Avrupa ’nın depolarını doldurmasını önlemek ve kış aylarında Rusya ’nın elini kuvvetlendirebilmek için yapıldığına inanıyorum” diye konuştu.

AB genelinde birçok ülkede Rus gazının tamamen kesilmesi durumuna yönelik acil durum planları geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Hükümetlerin gerektiği durumda doğalgazı sanayiden kesip hanehalklarına yönlendirme yetkisi de bulunan bu acil durum önlemlerinde Almanya ’nın 8 Temmuz ’da 2. aşamaya geçmeye hazırlandığı öne sürüldü. Ancak Frankfurter Allgemeine ’de çıkan haberdeki iddia Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından dün yalanlandı.Dünya’dan Hilal Sarı imzasıyla yer alan habere göre Avrupa gösterge doğalgazı TTF ’in megawatt saat fiyatı çarşamba günü yüzde 2 artışla 128 Euro düzeyinde ancak ani gelişmelerle hafta başında 150 Euro düzeyleri görülmüştü. Geçen yıla göre artış ise yüzde 300 ’ün üzerinde.

Birliğin içinde Rus enerji kaynaklarından bağımsızlaşma adımları hızlanarak devam ediyor. Finlandiya Maliye Bakanı Annika Saarikko da dün ulusal doğalgaz şebeke operatörü Gasgrid ’in ülkede bir hidrojen iletim ağı oluşturmadaki rolünün artacağını duyurdu. Gasgrid şimdiye kadar çoğu Rusya menşeli doğalgazı yönetiyordu ancak Finlandiya Ukrayna savaşı sonrası Rus doğalgazını kullanmayı sonlandırmıştı. Saariko, ağın tamamlanmasının yıllar süreceğini, ancak enerji tedariğinin güvenliği için sürecin başından itibaren hükümetin kontrolünde olmasını istediklerini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, kaynakların verdiği bilgiye göre yakıt fiyatlarının tarihi rekora ulaşması sonrası benzindeki federal vergiyi geçici olarak kaldırmaya hazırlanıyor. ABD Merkez Bankası ’nın (Fed) faiz artırımlarına devam etmesinin ardından artan resesyon endişelerinin talep görünümünü bozmasıyla birlikte Biden ’ın yakıt vergilerini düşürmeye çalışması, küresel petrol fiyatlarının çarşamba günü yüzde 6 ’nın üzerinde düşmesine neden oldu. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 6,5 düşüşle (7,5 dolar) 107 dolara kadar gerilerken, önceki gün 110 dolara yakın bir düzeyden kapanan WTI ’da 101,53 dolar görüldü. Commerzbank emtia analisti Carsten Fritsch Biden ’ın vergi indiriminin başarılı olması halinde yakıt talebinin ve beraberinde fiyatların da destekleneceği görüşünde. PVM analisti Stephen Brennock ise fiyatların düşmesinin talebi hareketlendirecek bir gelişme olarak görüldüğünü, ancak Biden hükümetinin bu adımının ralli yapan enerji fiyatlarını durdurmak için ilave adımlar da atabileceğine ilişkin beklentileri güçlendirebileceğini söylüyor.

POTASYUM  KLORAT  NEDİR?

 

Potasyumklorat, beyaz renkli kristalimsi bir katıdır.

Potasyumklorat, yaygın olarak potasyum klorür ve sodyum klorattan elde edilir. Sodyum klorata stokiyometrik oranlarda katı KCI eklenir. Bu karışım daha sonra bir kristalleştiriciye transfer edilir ve potasyum klorat bulamacı olur.Ana sıvı hücrelere geri dönüştürülür, burada tuz klorata dönüştürülür ve işlem tekrarlanır. Katı KCl için kalite gereksinimleri yüksektir, çünkü çözeltiye eklendikten sonar sonra hiçbir saflaştırma mümkün olmamaktadır.

Yanıcı maddelerle beraber çok daha yanıcı bir karışım oluşturur. Yanıcı malzeme çok ince bir şekilde bölünürse karışım patlayıcı da olabilir. Bu karışım sürtünme ile tutuşabilir. Kuvvetli sülfürik asit ile teması yangınlara yada patlamaya neden olabilir.

Potasyumklorat, sulu çözelti renksiz bir sıvı olarak ortaya çıkar. Sudan daha yoğundur.

Amonyum tuzları ile karıştırıldığında kendiliğinden ayrışabilir ve tutuşabilir. Uzun süre ısıya veya ateşe maruz kaldığında patlayabilir.

Kibrit, kağıt, patlayıcı ve daha birçok kullanımda kullanılır.Cilde teması, gözleri ve mukoza zarlarını tahriş edebilir. Yutulması halinde zehirli  olabilir. Başka kimyasalların sentezi için öncü madde olarak kullanılır. Teması halinde organik maddeleri tutuşturur.

Potasyumklorat, oksitleyici bir ajan, patlayıcılarda, kibritlerde, oksijen kaynağı olarak , tekstil baskısı, piroteknik, dezenfektanlarda ve ağartma malzemelerinde kullanılır.

Veteriner tıbbında, potasyum klorat oksitleyici bir ajan, antiseptik ve büzücü olarak kullanılır.

Potasyumkloratın bir çok farklı alanda daha kullanımı mevcuttur. Bunlara örnek olarak: flaş tozunda  kullanılan bir yükseltgeyici maddedir. Diş macunu üretiminde, herbisit olarak,  alkaloidler ve fenoller için de  bir reaktif olarak kullanılır.

Potasyumklorat ayrıca kesilmiş domuz ve domuz ürünlerinde Yersinia enterocolitica isimli bakterinin oluşumunun belirlenmesinde de kullanılabilir.,

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ                  

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

hasatdergisi.com

 

Hakkında

Diğer Haber

Benzin ve ekmek zammında rakibimiz yok

Benzin ve ekmek zammında rakibimiz yok

Enflasyon her ülkede var ancak küresel şirketler tarafından yapılan her karşılaştırma, Türkiye ’nin temel ürünlere …