Anasayfa / meyve / “Horoz karası” üzümlerin kuraklığa rağmen verimi yüksek!

“Horoz karası” üzümlerin kuraklığa rağmen verimi yüksek!

Kilis ve Gaziantep yöresinde “Kilis horoz karası” olarak bilinen siyah üzüm, bu sezon kuraklığa rağmen yüksek rekolte ile üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Bölge halkının en önemli geçim kaynakları arasında yer alan ve kurutulmuş olarak kış sezonunun vazgeçilmez besinlerinden olan “Kilis horoz karası” için hasat öncesi hazırlıklar tamamlandı.

Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, AA muhabirine, üzümün kent ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Kentte yaklaşık 160 bin dekar alanda üzüm üretimi yapıldığını ifade eden Özdemir, kuraklığa rağmen bu yıl yaklaşık 50 bin ton rekolte beklediklerini belirtti.

“Kilis denilince akla üzüm geliyor”

Özdemir, yaklaşık bir ay sonra hasat yapacaklarını aktardı.

Sahada çiftçileri sürekli bilgilendirdiklerini anlatan Özdemir, “Kilis horoz karası üzümümüz Musabeyli ilçemizin incisidir. Hem kalite hem de verim konusunda diğer illere nazaran öndedir. Demir, magnezyum ve kalsiyum içeriğiyle diğer üzüm çeşitlerinde olmayan vitaminler Kilis horoz karası üzümümüzde bulunuyor. Kilis denilince akla üzüm geliyor.” dedi.

“Kilis horoz karası”nı hem yaş hem de kuru olarak pazarladıklarını dile getiren Özdemir, şöyle konuştu:

” Türkiye’nin her tarafına pazarlıyoruz ama Doğu Anadolu Bölgesi daha çok tüketiyor. Çünkü tamamen kan deposu. O bölge soğuk olduğundan üzümümüz daha çok oraya gidiyor. Kışın büyüklerimizin şalvarlarının cebinde Kilis horoz karası üzüm olur. Vücut sıcaklığı için çok tüketiliyor.”

Rusya’ya ihracat yapıldığına dikkati çeken Özdemir, “Geçen sene pandemi dolayısıyla ihracat yapamadık ama bu sene 5 bin ton beklentimiz var. Bir ay sonra üzümlerimizi kurutarak piyasaya süreceğiz. Çiftçilerimizin hasadı hayırlı ve bereketli olsun.” diye konuştu.

Tescil başvurusu yapıldı

“Kilis horoz karası”nın artık markalaştığını belirten Özdemir, üzümün tescillenmesi için başvuruda bulunulduğunu aktardı.

Üreticilerden Erol Yılmaz, bu yıl üzümün veriminden ve kalitesinden memnun olduklarını anlatarak “Geçen yılki zararımızı inşallah bu sene karşılarız. 14 dönümde üzüm üretimi yapıyorum. Dönüm başı 2 ton beklentimiz var.” dedi.

Mehmet Gün ise yaklaşık 120 dönümde üzüm üretimi yaptığını belirterek, “Verim geçen yıla göre çok iyi. Kuraklık olmasaydı daha da iyi olacaktı. Üzümleri kurutarak pazara sunuyoruz. 8 ila 10 lira arasında geçen yıl sattığımız kuru üzümün bu yıl 14 ila 18 lira arasında pazar bulacağını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Sodyum Ligno Sülfonat Nedir?

Sodyum Lignosulfonat suda çözünebilen anyonik yüzey aktif maddedir, iyi sörf aktivitesine ve dağılma kapasitesine sahip, yapı kimyasallarında yoğun olarak kullanılan bir hammaddedir.

Sodyum Lignosülfonat aşağıdaki durum ve uygulamalarda kullanılır.
 Sodyum Lignosülfonatın en büyük kullanım alanı, beton kimyasallarında betonun su ihtiyacını düşürerek akışkanlığını arttırmaya yönelik kimyasal katkı üretimlerindedir. Böylece dayanımı yüksek daha güçlü beton üretilmesine olanak sağlanır.
• Sodyum Lignosülfonat, Çimento üretimi sırasında, çimento değirmeninde öğütme kolaylaştırıcı ve hammadde hazırlamada ham bulamaç çamurunun viskozitesini azaltarak öğütme yardımcısı olarak işlev görür.• Sodyum Lignosülfonat, betonun su ihtiyacının azalması ile daha akışkan beton üretmeye olanak sağlar ve hidrasyon hızını düşürür. Gözenekliliği azaltarak, beton yoğunluğunu arttırır, böylece betonun mukavemetini ve geçirimsizliğini büyük ölçüde iyileştirir.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-05523307100

Grafit tozu,Çinko Tozu,Kurşun Tozu,Mürdesenk,Sülyen,Kurşun Oksit,Bakır Sülfat,Çinko Sülfat,Çinko Oksit,Kaolin,altın mühür,sepiyolit,zeolit,potasyum silikat,sıvı kükürt,kalsiyum polisülfür,pars lime sülfür,hadjin yılan kovucu,sunmag yem katkısı,sunsep yem katkısı,aripad hayvan altlığı,sunshield sıvı kaolin,kalsiyum oksit,potasyum hidroksit,kalsiyum ligno sülfonat

Hasatdergisi.com

Hakkında seldahasat

Diğer Haber

3 ayda 572 milyon dolarlık fındık ihracatı yapıldı

Türkiye, 2023-2024 fındık ihracat sezonunun üç aylık döneminde 572 milyon doları aşkın gelir sağladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]