Anasayfa / Ekonomi / Devlet desteği ile üretilen ayçiçeği çiftçiye gelir kapısı oldu!

Devlet desteği ile üretilen ayçiçeği çiftçiye gelir kapısı oldu!

Devlet desteği ile üretilen ayçiçeği çiftçiye gelir kapısı olurken, bozkırı da sarıya boyadı.

Yozgat’ta son 2 yılda çiftçiye sağlanan devlet desteğiyle üretildiği alan yüzde 30 artan ayçiçeği hem üreticiye kazanç sağlıyor hem de tarlaları sarıya boyayan görüntüsüyle dikkat çekiyor.

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan ve ekilebilir arazi olarak 5. sırada yer alan Yozgat’ta devlet desteğiyle bitkisel ürün çeşitliliğinde artış yaşanıyor. Son iki yılda üretim alanı en fazla artan ürünlerin başında gelen ayçiçeğinin hasadı da başladı. Ayçiçeği, eylül ayı başında çiftçiler tarafından hasat ediliyor. Hasadın ardından kurutulan ve hazır hale gelen ayçiçeği işletmecilere yağlık ve çerezlik olmak üzere satılıyor.

Tarlaları sarıya boyayan görüntüsüyle dikkat çeken ayçiçeği, görsel şölen sunarken kimi vatandaşlar da sarının farklı tonlarına bürünen ayçiçeği tarlalarında hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Bin dönüm alana ayçiçeği ektiğini söyleyen üretici Nevzat Akyol, “Yozgat’ta kuraklık ciddi oranda etkili oldu. Nohut ektik, ekin ektik kuraklık nedeniyle olmadı. Biz de yağlık ayçiçeği ektik. Kıraç şartlarda da ekilebildiği için iki senedir ekiyoruz. Önceden 10 yıldır çerezlik çekirdek ekiyorduk. Ayçiçek yağı fiyatları yüksek olduğu için bunu denedik. Geçen sene üründen verim elde edince köyümüzde de 7-8 bin dönüm alana ayçiçeği ekildi. Biz de bin dönüm alana ektik. Bu sene 50-60 ton arası verim bekliyoruz” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya ise son iki yıldır çiftçiye Bitkisel Üretim Geliştirme Projesi kapsamında tohum dağıtımı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Yozgat ülkemizin önemli tarım merkezlerinden biri ve ekilebilir arazi olarak da 5. sıradayız. Son 2 yıldır bakanlığımızın Bitkisel Üretim Geliştirme Projelerini uyguluyoruz. Bunlardan birisi de ayçiçeği projesi. Geçen yıl bin 500 dekarda 750 kilo tohum dağıtımımız oldu. Bununla ilgili vatandaşa örnek olan deneme parselleri kurma aşamasında 19 üreticimizle bu projemizi uyguladık. Bu yıl yine bakanlığımız aynı proje ile bize 2 ton tohum gönderdi, bu tohumlarla 60 üreticimize tohum desteği sağladık. Proje alanımızı 4 bin dekara çıkardık. 2 yıldır yaptığımız projeler bölgede sinerji oluşturdu” şeklinde konuştu.

Geçen yıl 70 bin dekar olan Ayçiçek ekim alanının bu yıl yaklaşık 100 bin dekara yükseldiğini belirten Özkaya, “Geçen yıl 8 bin ton olan üretimimiz de yaklaşık 14-15 bin tona yükselecek. Bugünlerde hasadımız başladı böyle bir rekolte beklentimiz var. Ayçiçeğinin kıraçta ve rakımı yüksek olan bölgelerde üretilmesini tavsiye ediyoruz. Son iki yıldır yağışların yaz aylarına kaymasından dolayı da rekoltede çok fazla düşüşler olmadı, beklediğimiz verimi alacağız. Çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

 

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?
Manyezitin 700- 1200 o C ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO 2  kapsayan kostik kalsine manyezit elde
edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.
Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de
kullanılır.
      Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre
endüstrisinde
      kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
      İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı
olarak.
      İlaç endüstrisi ve tıpta,
      Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi
olarak.
      Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
      Kâğıt endüstrisinde.
      Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin
nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
      Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent
ve katalizör olarak kullanılmaktadır.
DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ
0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184
www.kimyadeposu.com

Hasatdergisi.com

Hakkında seldahasat

Diğer Haber

Asgari ücretin işverene maliyeti 25 bin lirayı aşacak! İşte masadaki son rakam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in asgari ücrete 2024'te tek zam sinyali vermesinin ardından hesap değişti. Pazarlıkta çıtayı biraz daha yukarı çıkarması beklenen işçi temsilcisi Türk-İş'in masaya bekar bir çalışanın yaşama maliyeti olan 18 bin 239 lirayı getirmesi bekleniyor. Türk-İş'in önerisi kabul edilirse asgari ücrete yüzde 60 zam yapılmış olacak ve iş verene maliyeti 25 bin lirayı aşacak.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]