Anasayfa / Ekonomi / Deutsche Bank, şubelerinin yüzde 20’sini kapatma kararı aldı

Deutsche Bank, şubelerinin yüzde 20’sini kapatma kararı aldı

Deutsche Bank ’ın koronavirüs salgınının ortaya çıkardığı yeni şartlarla birlikte, Almanya ’daki 100 şubesini kapatmayı planladığı öğrenildi.

Reuters ’ten Patricia Uhlig ’in haberine göre bankanın bir yöneticisi, koronavirüs salgını sırasında Almanya’daki her beş şubeden birini kapatmayı planlandığını açıkladı.

Almanya’da perakende bankacılık işini denetleyen Philipp Gossow, Reuters’e verdiği demeçte, şu anda yaklaşık 500 şubeden yaklaşık 400 şubeye düşüşün öncelikle kentlerde ve “olabildiğince çabuk” gerçekleşeceğini söyledi. Demeç, Deutsche Bank’ın yıllar süren kayıpların ardından 2019’da başlayan küresel operasyonlarını kapsamlı bir şekilde elden geçirmesiyle geldi.

COMMERZBANK DA ŞUBE KAPATMIŞTI

Alman bankaları, müşterilerin dijital bankacılıkta daha rahat olduğu Hollanda veya İngiltere’dekilere kıyasla geleneksel olarak daha çok şube üzerinden işlem yapıyor. Avrupa’daki bankalar, koronavirüs krizinin ardından şube stratejilerini yeniden düşünüyor. Deutsche Bank ’ın rakibi Commerzbank kısa süre önce bin şubesinden 200’ünü kapatmayı seçti ve yüzlercesini daha kapatmayı düşünüyor.

ONLINE BANKACILIĞA YATIRIM 

Gossow, “Koronavirüs, danışmanlık hizmetlerine ve şube faaliyetlerine yönelik talepleri değiştirdi. Daha önce çevrimiçi bankacılığa pek aşina olmayan müşteriler bile artık evlerinden bilgisayarlarında veya tabletlerinde birçok basit bankacılık işlemini yapıyor” dedi.

Gossow, telefon veya görüntülü sohbet yoluyla daha karmaşık danışmanlık hizmetlerinin giderek daha fazla yer aldığını ve bankanın bu hizmetleri oluşturmak için açıklanmayan bir miktar yatırım yapacağını söyledi. Salı günü Frankfurt’ta düzenlenen bir konferansta ve personele yaptığı bir notta değişikliklerin ayrıntılarını açıkladı ve burada değişikliklerin bazıları için zor olacağını kabul etti. Ancak hareketin çalışanlardan güçlü bir direnişle karşılaşması beklenmiyor. Verdi işçi sendikası yaptığı açıklamada, Deutsche Bank ’ın şube ağını gözden geçirmesinin “genellikle doğru” olduğunu söyledi.

Hakkında

Diğer Haber

Bakan Bolat: kooperatiflerine 400 bin liralık ekipman, makine, hibe desteği veriyoruz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, kadın kooperatiflerinin daima yanında olduklarını belirterek, "Ticaret Bakanlığımıza başvururlarsa onlara 400 bin lira ekipman, makine, hibe desteği veriyoruz." dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]