Anasayfa / Ekonomi / DenizBank Genel Müdürü’nden ekonomik pakete ilişkin açıklama: “Piyasa dostu”

DenizBank Genel Müdürü’nden ekonomik pakete ilişkin açıklama: “Piyasa dostu”

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, açıklanan ekonomik pakete ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Faiz ve anaparası o günkü dolar karşılığı etmiyorsa o farkı da Hazine karşılayacak. Hazine’nin buna yeri ve imkanı var” açıklamasını yaptı.

Ateş, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı ekonomik pakete ilişkin yaptığı değerlendirmede, açıklamaların “piyasa dostu” olduğunu ifade etti.

Açıklamaların Türkiye’nin kambiyo rejiminden, serbest piyasa koşullarından sapmayacağının ve bütün tedbirlerin bu çerçeve içinde alınacağının bir teyidi olduğunu belirten Ateş, “İhtiyaç duyulan güven tesis edilmeli ki istikrara kavuşalım. İlan edilen ve mudileri ilgilendiren tarafıyla bir ürün var. 3, 6, 9 ve 12 ay sürelerle Türk Lirası’nda yatırım yapan mudi, her şeyden önce stopaj ödemeden faizini alacak. Ama faiz ve anaparası o günkü dolar karşılığı etmiyorsa o farkı da Hazine karşılayacak. Hazine’nin buna yeri ve imkanı var” ifadelerini kullandı.

AA’ya konuşan Ateş, güven ortamının tesisi ve istikrarın sağlanmasının istendiğini ifade etti.

Devlet kağıtlarındaki stopajın da kalktığını hatırlatan Ateş, “BES’te devlet katkısı yüzde 25’ten yüzde 30’a çıktı. Bu muazzam bir gelişme. Pek fazla ülkede örneği yok. BES’ler uzun vadeli fonlar olduğu için ekonomiye katkısı da uzun vadeli yatırımları desteklemesi yönüyle çok olumlu” dedi.

Ateş, kurumlar tarafında da Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli (forward) kur rakamı verileceğini bildirdi.

Hakan Ateş, bütün bu yapılanlarla kurun aşağılarda bir yerlerde istikrar kazanmasının amaçlandığını savunarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Açıklamalar, fiyat seviyelerinin aşırı yükselmesinin önüne geçip hatta mümkünse geriye dönmesi, bunun yanı sıra bugünden yarına olmamakla birlikte enflasyonu sakinleştirdiği ölçüde piyasa faizlerinin Merkez Bankası’nın açıkladığı faize yakınsamasına yol açacak. Güvenin tesis edilmesi ve dövize olan talebin durmasıyla dövizde tuttuğu paraya herhangi bir getiri sağlayamayan gerçek kişiler, TL’de hem kur artışını garanti alacaklar hem de belli bir getiri sağlayacaklar. Bu da ürünü daha cazip hale getiriyor.”

Ateş, kamu ve özel banka ayrımı olmadan (Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat) bu ürüne destek olacaklarını söyledi. Kurun makul seviyelere gelmesinin kamu ve özel bankalar olarak herkesin yararına olduğunu belirten Ateş, “Hiçbir şeyi speküle etmeden, tam tersine destek olma noktasında durmamız gerekir” dedi.

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

Kutikula tabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.

Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.

Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. B öcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.

Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.

Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.

Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!!
Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!!
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Hakkında

Diğer Haber

Enflasyon üzerinden tek tek hesaplandı! İşte asgari ücrette zam senaryoları

Asgari ücret pazarlığı için geri sayım başladı. Bu yıl maaşlara 1 kez zam yapılacağını belirten hükümet, işçiyi enflasyona ezdirmeyeceğini de her fırsatta vurguluyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, enflasyon üzerinden yaptığı hesaplama ile asgari ücrette zam senaryolarını anlattı. Zam oranının yüzde 35 ile 50 arasında değişebileceğini belirten Yılmaz, maaşların da 15.422 ila 17.103 lira arasında bir rakam olabileceğini söyledi. İşte asgari ücretteki zam senaryoları...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]