Anasayfa / çevre / Çiftçiye yanlış tohumda Bakan Pakdemirli’ye 10 soru!

Çiftçiye yanlış tohumda Bakan Pakdemirli’ye 10 soru!

Ağrı’da gündeme gelen ve çiftçiyi mağdur eden yanlış tohum dağıtılması TBMM gündemine taşındı. Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde, konuyla ilgili olarak 10 sorunun cevabını istedi.

Gaytancıoğlu, basında yer alan haberlere göre; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, ekilebilir tarım arazilerini üretime kazandırmak için 21 ilde yüzde 75 hibeli tohum desteğinde bulunduğu projesinde Ağrı’da çiftçiye yanlış tohum dağıtıldığının ortaya çıktığını hatırlatarak, “Ağrı’da yazlık ekiliş yapacak çiftçiye kışlık arpa tohumu dağıtılırken, bu tohumları eken çiftçilerin neredeyse hemen hepsi ektiği tohumdan ürün alamayarak büyük bir mağduriyet yaşamıştır” dedi.

Söz konusu iddialara göre yanlış tohumun çiftçiye ve ülkeye faturasının 10 milyon liranın üstünde olduğunun tahmin edildiğini dile getiren Gaytancıoğlu, “Çiftçiye dağıtılan arpa tohumları, 20 bin dekar alanda ekimi yapılırken, yazlık tohum yerine kışlık tohum dağıtılmasından dolayı, yüzde 75 hibe destekli tohumları eken çiftçilerin neredeyse tamamına yakını hiçbir ürün alamayarak, hasat edemedikleri tarlalarına hayvanlarını katmak zorunda kalmışlardır. Yine bakanlığın bu konuda bir soruşturma başlatmadığı ve İl Müdürlüğünün çiftçilere konuyu mahkemeye taşımamaları için baskı yaptığı ve tohumların belli bir firmadan alındığı şeklinde haberde iddialar bulunmaktadır” değerlendirmelerine yer verdi.

Gaytancıoğlu, bu iddialar çerçevesinde Bakan Pakdemirli’den şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

1. Çiftçiye kışlık tohum dağıtıldığı iddiaları doğru mudur?

2. Ortaya çıkan zararların giderilmesi için bir çalışma yapacak mısınız?

3. Söz konusu tohumlar hangi firmadan temin edilmiştir?

4. Tohumların alımı için ihale yapılmış mıdır? Bir ihale şartnamesi hazırlanmış mıdır?

5. Bu tohumlar alınırken kontrolleri kimler tarafından yapılmış, kimler tarafından alımı onaylanmıştır?

6. Tohumlar hangi kriterlere göre onaylanmıştır?

7. İl Müdürlüğünün çiftçilere baskı yaptığı iddiaları incelenmiş midir?

8. Söz konusu iddialarla ilgili Bakanlığınızca bir inceleme başlatılmış mıdır?

9. Eğer bir soruşturma açılmamış ise neden açılmamıştır?

10. Bir soruşturma açılacak ise sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak, yapılan işlerde sorumluluğu olanlar hakkında bir işlem yapılacak mıdır?

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Türkiye’nin konuştuğu kazanın bilirkişi raporu! Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu kusurlu çıktı

İstanbul'da motosikletli kuryeye çarparak ölümüne neden olan Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud, kazanın ardından polis merkezine götürülüp serbest bırakılmıştı. İnfial yaratan kazayla ilgili bilirkişi raporu ortaya çıktı. Savcılığa sunulan raporda, ölen Göçer'in kusuru bulunmazken Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlunun kullandığı aracın asli kusurlu olduğu belirtildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]