Anasayfa / Ekonomi / Çiftçi’nin ithalat tepkisi: TMO alım yapmazsa biteriz

Çiftçi’nin ithalat tepkisi: TMO alım yapmazsa biteriz

Çankırı’ya giden CHP’li 48 milletvekili ve parti meclisi üyesi il genelinde esnaf, çiftçi ve vatandaşlar ile buluştu. Çankırı ili Kızılırmak ilçesine giden heyette yer alan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Antalya Milletvekili Aydın Özer çeltik ekilen tarlalarda, çeltik üreticilerinin sorunlarını dinledi. Girdi maliyetlerinin her yıl artmasına rağmen, ürünlerinin para etmediğinden yakınan üreticiler, halen geçen yılki ürünleri bazı üreticilerin satamadıklarını belirttiler.

Tarlasında çeltik sulayan bir üretici CHP Milletvekilleri Gürer ve Özer’e, sorunlarını anlatırken, artan maliyetlerden yakındı. Mazotun litresinin 7 lira 30 kuruşa çıktığını, gübre fiyatlarının bir önceki yıla göre iki kat artığını anlatan çeltik üreticisi, “Daha geçen yılın ürününü bile bazı üreticiler satamadı. Cumhurbaşkanı açıklama yaptığında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) üreticiyi desteklemek için patatesle birlikte çeltik alımı yapacağını açıklamıştı. TMO patates alımı yapmasına rağmen pirinç alımı yapmadı” dedi.

Geçen yılki ürünleri depolarında duran, satamayan üreticiler olduğunu söyleyen çiftçi, “Ekim yaptık, kaygılıyız. Tam hasat dönemi iktidar ithalat yapınca ürün değer bulmuyor, sıkıntılarımız katlıyor. Tohumunu 13 bin 500 liraya aldık. Bu yıl da TMO alım yapmaz ise tamamen biteriz. Geçen yıl kalite ve cinsine göre 3 bin 200 lira ila 4 bin 500 lira arasında sattığımız çeltiğin (kilo) fiyatı 2 lira 50 kuruşa kadar düştü” ifadelerini kullandı.

AKP’ye oy verdiğini dile getiren çiftçi, “Ben buna veriyorum oyu, bir Allah’ın kuluna vermedim de vermiyorum da. Bu şimdi ‘köprü, yol yapıyorum’ diyor. Hayır sen yapmıyorsun ki, başka ülkenin şirketleri gelip yapıyor. Bizim verdiğimiz mazotun, gübreninki (vergisi) nereye gidiyor?” sorusunu sordu.

CHP Niğde Milletvekili Gürer ise girdi maliyetleri artarken, ürünün değer bulmaması sorununun, üreticiye tarımdan “koparmaya” başladığına dikkat çekti. İlaç, gübre, tohum, mazot ve biçerdöver gideri ile artan maliyetlerin mutlaka düşürülmesi gerektiğini belirterek, “TMO alım koşulları çiftçiyi cezbedici olmalıdır. TMO, bölgeden yeterli alım yapmamasının nedenini sorgulamalı ve çiftçinin yanında olmalıdır. Çiftçi ürettiği ürünü ilaç, gübre, mazot borcu nedeniyle düşük fiyatla satmasına rağmen tüccar piyasayı yükseltmesi neticesinde kazanan çiftçi olmamaktadır. Çiftçiden çıkan ürün değer bulmakta, çiftçi bundan yarar sağlanamamaktadır” şeklinde konuştu.

Tarım alanlarına yakın bölgelerde kurulan HES’lerin çeltik üretiminde sorun olduğunu kaydeden Gürer, “Ürün değer bulmadığı ve üretici gereği gibi desteklenmediği için üretim sorunlu oluyor. Pirinçte de ithalat ile çiftçi baskılanıyor. Pandemi süreci, ithal edebileceğimiz ürün konusunda da sıkıntıya düşmemize neden olacak gibi görünüyor. Çankırı ve Kızılırmak bölgelerinin pirinci kaliteli olmasına rağmen doğru ve gerektiği gibi üretici desteklenmediği için girdi maliyetleri de düşürülememesi neticesinde üretici kazanamıyor, tüketici de ithalata rağmen market rafından yüksek fiyatla ürün almak zorunda kalıyor” açıklamasında bulundu.

Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de çeltik üretiminin, kişi başına 9.5 kilogram olan pirinç tüketimini karşılamadığı için sürekli ithalata yönelindiğini söyledi. Gürer, TÜİK verilerine göre ülkemizin yıllar itibariyle pirinç yeterlilik seviyesinin yüzde 65-67’ler seviyesinde olduğunu, ithalatın arz içindeki payının ise yüzde 38’leri bulduğunu dile getirdi.

KURŞUN OKSİT MÜRDESENK

Kurşun oksit , PbO, mol ağırlığı 223, sırlarda çok kullanılan oksitlerden biridir.

880C ’de erimeye başlar.

Başta ucuz olması ve çok iyi eritici özelliğinin olmasından dolayı tercih edilir.

Özellikle ham çömlekçi sırların yapımında kullanılan bir hammadde olup, renksiz parlak sırlara sarımtırak bir görüntü verir.

Kurşun oksit, çinko oksit ve silis ile birlikte kullanılırsa çözünürlüğü artar.

Sırı yumuşatarak ona esneklik kazandırır, gerilme yeteneğini artırır.

Sır çözeltisinin viskozitesini düşürür.

Alkalilerle karıştırıldığında sırın genleşme katsayısını düşürür.

Kırınım katsayısının yüksekliğinden dolayı çok parlaklık verir.

Bu nedenle artistik ve süs amaçlı formlarda daha çok kullanılır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Hakkında

Diğer Haber

Esenyurt’ta sanayi sitesini su bastı

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde bir sanayi sitesindeki bazı işyerlerini su basarken, caddede biriken su nedeniyle araçlar güçlükle ilerledi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]