Anasayfa / Ekonomi / CHP’li vekil Aygun:TÜİK ’in buğdayı da tozpembe çıktı

CHP’li vekil Aygun:TÜİK ’in buğdayı da tozpembe çıktı

Açıkladığı enflasyon, işsizlik ve büyüme gibi verilerine halkı inandırmakta zorlanan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) kuraklığa bağlı olarak yaptığı 2021 yılı buğday rekolte tahmini de hayali bulundu. TÜİK, geçen yıl 20.5 milyon ton olan buğday rekoltesinin bu yıl 1.5 milyon ton azalarak 19 milyon tona düşeceğini hesapladı. Ancak ziraat odaları, ziraat dernekleri ve üniversitelerden gelen tahminler rekolte kaybının en az 2 ila 4 milyon ton düzeyinde olacağını açıkladılar. CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun enflasyon, işsizlik ve büyüme gibi halkı doğrudan etkileyen verileri tozpembe açıklayan TÜİK’in kuraklık tahmininde bile aynı yönteme başvurarak gerçekleri halktan gizlemeye çalıştığını söyledi.

Ülke genelini saran kuraklığın tarımsal üretimi düşüreceği, tarımsal ürünlerin önemli ölçüde ithalatla karşılanacağı, bunun da ekmek, makarna ve un gibi temel gıda fiyatlarına zam olarak yansıyacağı belirtiliyor. Kuraklık nedeniyle tüm ürünlerde rekolte düşüşü olacağını belirten TÜİK’in özellikle buğday için açıkladığı yüzde 7.3’lük üretim kaybı fazlasıyla ‘iyimser’ bulundu. TÜİK’in 1.5 milyon tonluk kayıp hesabına karşılık sahada gözlem yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) rekolte kaybının 2 milyon tonu aşabileceği, Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin (TZD) Urfa temsilciliği de kaybın 4 milyon tona kadar çıkabileceği uyarısında bulundu. Ziraat fakültelerindeki öğretim üyeleri de rekolte kaybının 3 milyon tonu aşacağını öngörüyor.

CHP Milletvekili Dr. Aygun, parti olarak tüm Türkiye’yi gezerek kuraklık haritası çıkardıklarını, Marmara Bölgesi dışında Türkiye’nin ciddi kuraklık sorunu yaşadığını, hububat üretiminde yüzde 50’lere varan kayıpların yaşanabileceğini söyledi. Kuraklığın ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmasına rağmen TÜİK’in büyük tehlikeyi halktan gizleyecek bir tahmin açıkladığını belirten Aygun, “TÜİK’in açıkladığı hangi istatistik doğru ki? TÜİK enflasyonda, işsizlikte de aynısını yapıyor. Ama TÜİK’in sattığı hayal artık piyasada alıcı bulmuyor. Sırça köşklerinizden çıkın, sahaya inin, gerçeği görün” dedi.

Dr. İlhami Özcan Aygun

Tarımda tükenmişlik sendromu yaşandığına işaret eden Aygun, buğday fiyatının ton başına 2 bin 250 lira, arpa fiyatını bin 750 liraya çıkarılmasının bir anlamı kalmadığını, çünkü gübre fiyatlarının iki katına çıktığını söyledi. Aygun, “Geçen yıl üre gübresinin fiyatı bin 800 lira civarındayken bugün 3 bin 600 liraya çıktı. DAP gübresinin ekim öncesinde 2 bin 350 lira olan fiyatı şimdi 5 bin 100 lira. Girdi fiyatlarında zarara uğrayan üretici çıkmazda. Artan girdi fiyatlarından sonra kuraklık da gelince çiftçimiz bitti, tükendi” dedi.

Grafit Nedir?

Grafit, katı madde kategorisi içerisinde yer alan siyah renkli bir maddedir. Ancak yine de yapısında bulunan karbon sayesinde taş kadar sert değildir. Kristalimsi bir yapısı vardır. Bu yüzden elmas gibi bir yüzeye sahiptir. Grafitin oluşumu ise karbonun allotroplarının halkalar oluşturması ile tamamlanır. Karbon atomları üst üste ve yatay olarak dizilirler. Bu levhalar bir süre sonra birbirine bağlanırlar. Böylelikle grafit oluşur. Grafit oldukça koyu renkli aynı zamanda da oldukça parlak bir maddedir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0552 3308100-0216 4421200-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Hakkında

Diğer Haber

Endonezya’da Marapi Yanardağı’nın patlamasında can kaybı 22’ye yükseldi

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulunan Marapi Yanardağı'nın patlaması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 22'ye yükseldi. Arama kurtarma ekipleri, kayıp dağcıların cesetlerine ulaşırken, 1 dağcı ise henüz bulunamadı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]