Anasayfa / süt / Çanakkale’de süt fiyatı 3 lira

Çanakkale’de süt fiyatı 3 lira

Süt ürünü sanayicileri, süt üreticileri ve kooperatif temsilcileri tarafından önceki gün gerçekleştirilen toplantıda, çiğ sütün litre alım fiyatı konusunda uzlaşmaya varıldı. Yaklaşık 3 saat süren toplantı sonucunda üreticiler, sanayiciler ve kooperatif temsilcileri çiğ sütün litre fiyatının 3 lira olması konusunda anlaşmaya vardı. Çanakkale ve çevresinde faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri markalarının temsilcileri, süt üreticileri ve kooperatif temsilcileri dün bir araya gelerek çiğ sütün litre alım fiyatı konusunda anlaşmaya vardı.

Süt üreticileri ve kooperatif temsilcileri tarafından ilk olarak sanayicilere çiğ sütün litre alım fiyatı olarak 3 lira 5 kuruş teklif edildi. Sanayiciler, teklif edilen bu fiyatı yüksek bularak itirazlarda bulundu. Yapılan uzun istişareler ve pazarlıklar sonucunda; taraflar çiğ sütün litresinin 3 liradan alınması konusunda anlaşmaya vardı. Bu fiyat Nisan ayı sonuna kadar geçerli olacak. Taraflar, Nisan ayı sonu veya Mayıs ayı başında bir araya gelerek yeni fiyat konusunda yeniden pazarlık gerçekleştirecek.

Toplantı sonrası değerlendirmelerde bulunan Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, yeni fiyatın her iki tarafa da hayırlı olması temennisinde bulundu. Özkurnaz yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Ulusal Süt Konseyi`nde geçtiğimiz ay içerisinde, sütün fiyatı Nisan ayı sonuna kadar 2 lira 80 kuruş olarak açıklandı. Ancak Ulusal Süt Konseyi`nin açıkladığı eşik fiyattır. Yan fiyatlarının, girdi maliyetlerinin çok yükseldiği bir süreçte, 2 lira 80 kuruş olarak açıklanan Ulusal Süt Konsey fiyatı üzerine, sanayiciyle gerçekleştirdiğimiz toplantıda 20 kuruş fiyat talebinde bulunduk. Sağ olsun sanayici arkadaşlarımız ile Nisan ayı sonuna kadar süt fiyatını 3 lira olarak fiyatı belirlemiş olduk.

Geçmiş dönemde Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan 2,30`luk fiyat çiftçimizi zor durumda bırakmıştı. Birçok çiftçimiz hayvancılığı bırakmak zorunda kalmıştı” dedi. Özkurnaz değerlendirmesinin devamında; “3 lira günümüz şartlarında olabilecek en güzel fiyattır. O da bugün için. Yarının ne getireceğini bugünden bilme şansımız yok. Bu fiyat aslında Güney Marmara bölgesindeki bir fiyat oluşumudur. Biz sütü üretirken çiftçimizin süt kalitesine de çok önem veriyoruz. Kalite bizim önceliğimizdir. Çiftçimizde kaliteli sürünü yüksek fiyata satma hakkını görüyoruz.

Çiftçimiz bu konuda kendini yetiştirmiş, iyi süt üreten çiftçimizdir. Sanayici arkadaşlarımızın da bu fiyata anlayış göstermeleri bizleri ayrıca mutlu etmiştir. Sanayici varsa çiftçi vardır, çiftçi varsa sanayici vardır. Çanakkale`de üretilen süt günlük 700 ile 800 ton arasıdır. Küçükbaş hayvancılığı da koyarsak bu günlük 1 tona geliyor. Bu da ayrı bir güzelliktir. Çanakkale`yi tarım ve hayvancılığın bölgesi olarak değerlendirmek lazım. Biz inanıyoruz ki hem kaliteli süt üretiminde hem de ürettiğimizi pazarlamada, sanayiciyle kooperatifler olarak el ele vermişiz ve bu ürünleri satmakta sıkıntı çekmemekteyiz” dedi.

Özkurnaz devamla 3 lira olarak belirlenen fiyatın toplam fiyat olduğunu belirterek; “Sütün üretildikten sonra sütün soğutulma tanklarında soğutulması, köylerdeki kooperatiflerimiz ürünleri müstahsil olarak değil faturalı şekilde satıyor. 15 ile 20 kuruş arası maliyet olarak kooperatiflerimiz bu fiyat içerisinden kesinti yapacak ve çiftçimize ödeme yapacaktır. Kooperatiflerin zorunlu ve genel masrafları vardır. Sütün soğutulması, kit kontrolleri ve genel giderler çıktıktan sonra üreticinin eline geçecek para litre başına 2.80 lira civarındadır” dedi.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Türkiye ile Suudi Arabistan tarımda işbirliği yapacak

Türkiye ile Suudi Arabistan, tarım alanında işbirliği yapmak üzere işbirliği anlaşması imzaladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]