Anasayfa / Ekonomi / Akyıldız: ‘Metaverse evreni ise her kullanıcıya dilediği dünyayı inşa etme fırsatı sunacak’

Akyıldız: ‘Metaverse evreni ise her kullanıcıya dilediği dünyayı inşa etme fırsatı sunacak’

İnternetin geleceği olarak görülen metaversenin henüz emekleme döneminde olduğunu söyleyen iç mimar Hasan Burak Akyıldız, “Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik araçlarıyla ulaşılabilen bu yeni dünyaya daha yeni yeni ilk adımlarımızı atıyoruz. Şu anda Metaverse’e dair kurulan hayaller dillendirildiğinde bize biraz ütopik geliyor, ancak bir zamanlar internetin bugünkü halini de tahmin edemezdik. Çok uzağa gitmeye gerek yok; 90’lı yıllarda, şimdi cebimize sığan küçücük telefonlarla ulaştığımız sosyal ağların yaşamımızı bu denli değiştirebileceğini düşünebilir miydik mesela? Ben Metaverse’ün de yakın bir gelecekte hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline geleceğine inanıyorum” dedi.

Metaversenin merkeziyetsiz bir yapıya sahip olacağını belirten Hasan Burak Akyıldız, “Şu an kullandığımız internet platformlarını belli merkezler yönetiyor. Metaverse evreni ise her kullanıcıya dilediği dünyayı inşa etme fırsatı sunacak. Bu sistemi milyonlarca insan kolektif şekilde kullanacak. Herkes kendi içeriğini oluşturarak metaverseye katkıda bulunacak. Beni en çok heyecanlandıran yanı da mesleğim açısından sunacağı fırsatlar. İçinde yaşadığımız gerçek dünyanın sınırlı koşulları, Metaverse evreninde ortadan kalkacak. Bu da mimarlara gerçek potansiyellerini gösterebilme fırsatı sunacak” şeklinde konuştu.

Mimar ve iç mimarların fiziksel kısıtlamaları olmayan bir evrende kendi tasarımlarını hayata geçirebilme imkânı bulacağını ifade eden Hasan Burak Akyıldız, “Tasarım dünyası her zaman gelişime açıktır. Bir zamanlar kâğıda elle çizim yaparken bugün sanal ortamda üç boyutlu mekanlar oluşturup içinde dolaşabilme noktasına geldik. Metaverse iç mimar ve mimarlar için fırsatlarla dolu çok büyük bir evren. Üstelik kendine has bir yapısı var. Fiziksel ve mevsimsel koşullardan tamamen bağımsız. Yer çekimi yok! Betona, çeliğe, tahtaya, cama, tuğlaya ihtiyacımız da yok. Böyle bir ortamda sınırsız hayaller kurulabilir. Bu anlamda özellikle genç meslektaşlarıma tavsiyem; Metaverse evreninin sunacağı imkanları göz ardı etmeyip şimdiden kendi çalışmalarını ortaya koymaya çabalamaları” diye konuştu.

POTASYUM  KLORAT  NEDİR?

 

Potasyumklorat, beyaz renkli kristalimsi bir katıdır.

Potasyumklorat, yaygın olarak potasyum klorür ve sodyum klorattan elde edilir. Sodyum klorata stokiyometrik oranlarda katı KCI eklenir. Bu karışım daha sonra bir kristalleştiriciye transfer edilir ve potasyum klorat bulamacı olur.Ana sıvı hücrelere geri dönüştürülür, burada tuz klorata dönüştürülür ve işlem tekrarlanır. Katı KCl için kalite gereksinimleri yüksektir, çünkü çözeltiye eklendikten sonar sonra hiçbir saflaştırma mümkün olmamaktadır.

Yanıcı maddelerle beraber çok daha yanıcı bir karışım oluşturur. Yanıcı malzeme çok ince bir şekilde bölünürse karışım patlayıcı da olabilir. Bu karışım sürtünme ile tutuşabilir. Kuvvetli sülfürik asit ile teması yangınlara yada patlamaya neden olabilir.

Potasyumklorat, sulu çözelti renksiz bir sıvı olarak ortaya çıkar. Sudan daha yoğundur.

Amonyum tuzları ile karıştırıldığında kendiliğinden ayrışabilir ve tutuşabilir. Uzun süre ısıya veya ateşe maruz kaldığında patlayabilir.

Kibrit, kağıt, patlayıcı ve daha birçok kullanımda kullanılır.Cilde teması, gözleri ve mukoza zarlarını tahriş edebilir. Yutulması halinde zehirli  olabilir. Başka kimyasalların sentezi için öncü madde olarak kullanılır. Teması halinde organik maddeleri tutuşturur.

Potasyumklorat, oksitleyici bir ajan, patlayıcılarda, kibritlerde, oksijen kaynağı olarak , tekstil baskısı, piroteknik, dezenfektanlarda ve ağartma malzemelerinde kullanılır.

Veteriner tıbbında, potasyum klorat oksitleyici bir ajan, antiseptik ve büzücü olarak kullanılır.

Potasyumkloratın bir çok farklı alanda daha kullanımı mevcuttur. Bunlara örnek olarak: flaş tozunda  kullanılan bir yükseltgeyici maddedir. Diş macunu üretiminde, herbisit olarak,  alkaloidler ve fenoller için de  bir reaktif olarak kullanılır.

Potasyumklorat ayrıca kesilmiş domuz ve domuz ürünlerinde Yersinia enterocolitica isimli bakterinin oluşumunun belirlenmesinde de kullanılabilir.,

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ                  

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

hasatdergisi.com

Hakkında

Diğer Haber

Benzin ve ekmek zammında rakibimiz yok

Benzin ve ekmek zammında rakibimiz yok

Enflasyon her ülkede var ancak küresel şirketler tarafından yapılan her karşılaştırma, Türkiye ’nin temel ürünlere …